Kone a chladné počasie

„Ako zistím, či môjmu koňovi nie je zima? Vystrčil som ho zo stajne do chladného počasia, ale vzpieral sa. Naozaj neviem koľko prikrývok potrebuje, aby si udržal teplo. Mal by som ho v zime prikrývať?“ pýtal sa nešťastný Michal.

Veterinár radí:

Kone sú oveľa lepšie adaptabilné na chlad a chladné počasie, než si myslíme. Vyrastajú s excelentným „zimným kabátikom“, ktorý ich izoluje a drží v teple a suchu celú ich kožu. Sú však isté faktory, ktoré treba brať do úvahy pri rozhodovaní o tom, ako zabezpečiť koňa na zimu. Kone sú vo všeobecnosti zdravšie vtedy, keď majú zabezpečený pobyt vonku na čerstvom vzduchu, pretože to im zároveň umožňuje prispôsobiť sa vonkajšej teplote. Zamyslite sa nad tým, ako sa vám zdá teplo,  keď je vonku 7 stupňov po tom, ako pár týždňov teplota nevystúpila nad mínus 7 ºC. Taký istý prvý jesenný deň sa nám  následne zdá byť veľmi chladný.

 

Povedzme si niečo o koňoch v prírode. V jeseni priberajú na váhe, čím získavajú tukové rezervy na spaľovanie a zároveň na udržiavanie teploty tela v zime. To je tiež dôvod, prečo sa nám zdá, že naši domáci miláčikovia (psy, mačky – ale aj ľudia) na jeseň priberajú. V zime je dostupná vláknina, len vo forme suchej trávy a buriny. Vláknina, vrátane sena, pomáha koňom pri termoregulácii, pretože uvoľňuje teplo, ktoré si následne kone vedia udržať.

Všimli ste si niekedy, že vo veľmi chladných dňoch jedia vaše kone viac sena? Udržiavajú si teplo. Divé kone jedia v zime suchú vlákninu a často pritom schudnú, ale sú pripravené na prežitie a na jar zase úspešne na váhe priberajú. Bohužiaľ, my naše domáce kone v zime často prekrmujeme, aj napriek tomu, že to v tomto ročnom období nepotrebujú, pretože následne im silná jarná tráva môže spôsobiť obezitu.

V prírode sa kone udržiavajú v teple aj pohybom. Napokon, všetci vieme, že hýbaním sa zahrievame – stačí, že vyčistíme boxy a pozametáme v stajni uličku. Však?

Venujme trochu pozornosti našim moderným, dobre chovaným koňom. Sú pekné a dobre chované, takže na prvý pohľad žiadny problém. Väčšina z nich má dostatok sena na udržanie tepla v chladných dňoch, sú ukryté pred vetrom a dažďom (či už v stajni alebo prístrešku). Je prezieravé a žiaduce dať im viac sena počas chladných nocí, alebo im aspoň umožniť žrať viac. Ak je však váš kôň v uzavretej stajni s teplotou 5 ºC, nepotrebuje extra dávku sena.

 Zimná srsť

Ak sú dva kone v snehu, jeden prikrytý dekou, druhý  bez nej. Všimnite si neroztopený sneh na tom bez prikrývky. Izoluje ho jeho srsť. Neuniká mu telesné teplo, ak by však túto  srsť nemal, sneh by sa určite hneď roztopil. Neprikrytý jedinec má rovnaké množstvo neroztopeného snehu aj na chrbte, podobne ako ten prikrytý.

Niekedy sa nám môže zdať, hlavne v zime pri pohladení, že cítime pri dotyku akoby chlad ich srste.  Je to preto, že ich srsť udržiava nahromadené teplo priamo pri koži, takže touto izoláciou navonok pôsobí akoby bola chladná. Koňom dokonca môžu zo srste visieť ľadové cencúle, a napriek tomu budú pociťovať teplo.

Dekovanie

Existuje niekoľko dôvodov, prečo používať deky na kone, ale nie vo veľkom. Kone, ktoré sú ostrihané, musíme dekovať, pretože sú zbavené svojej srsti. Na trhu je dnes už mnoho krásnych, ľahkých a dobre padnúcich diek.

Staré kone, ktoré si už nedokážu udržať toľko tepla, ich potrebujú určite, aj keď ich doposiaľ nikdy nepotrebovali. V prírode, ako vieme, platia iné zákony – tam by boli tieto staré kone požierané šelmami. Kone, ktoré boli choré, sú príliš chudé alebo majú nejaký iný zdravotný problém, môžu takisto potrebovať deku. Niektorí jedinci (akéhokoľvek veku) sú zimomraví, a preto deku potrebujú, rovnako ako aj tí, ktorí nie sú ustajnení a nemajú žiadne prístrešie.

Natíska sa teda základná otázka, a teda koľko diek je vlastne nutné koňovi poskytnúť. Závisí to od poveternostných podmienok a tiež od toho, koľko ostrihaní bolo vykonaných. Vo väčšine prípadov postačuje jedna deka,teplé deky je dobré použiť vo veľmi chladnom počasí. Môžete napríklad strčiť pod deku svoju ruku a ak cítite teplo, je deka vzhľadom na počasie postačujúca. Ak  necítite rozdiel, je pravdepodobné, že budete potrebovať  o niečo hrubšiu deku.

Nenechajte sa zlákať dobre padnúcou vonkajšou nepremokavou a nepodšitou dekou, ale pridajte pod ňu radšej aj tenkú deku.  Nepodšitá deka nepridá moc tepla, navyše odiera  ramená a spôsobuje rôzne bolesti.

 Ak sa rozhodnete koňa dekovať , začnite pomerne skoro, lebo kôň potrebuje čas, aby sa tomuto „manévru“ prispôsobil a aby si na deku či inú prikrývku zvykol.

Väčšinu času sa my ľudia obliekame, pretože nám je zima a myslíme si, že koňom je tiež.  Môj dobrý priateľ-veterninár z Vermontu si pri jednej decembrovej návšteve vo Virginii všimol, že tamojšie kone majú v decembri viac vrstiev prikrývok, než majú kone vo Vermonte  v januári. Ale stále sú to predsa všetko kone, nie? Tak v čom je vlastne rozdiel?

Ľudia vo Vermonte sú zvyknutí na chlad, keďže žijú  v chladných poveternostných podmienkach, a na základe toho usudzujú, že aj ich kone sú na chlad dostatočne adaptabilné. Naopak, obyvatelia Virginie majú oveľa menej príležitostí prísť do kontaktu s chladnejším počasím, a tak si myslia, že ich koňom je zima, keď je aj im zima. Kone vo Vermonte sú spokojné a cítia sa byť v teple aj pod jednou tenkou dekou.

Ak kone dekujete , nezabudnite, že keď je chladno, konská srsť plzne. Takto vzniká vzduchový priestor, ktorý sa naplní teplom, a následne je srsť výkonnejšia (podobne ako pri vašej páperovej bunde). Deky tento vzdušný priestor ničia, takže potrebujete teplejšiu  prikrývku, aby ste to teplo naozaj zaistili. Tenké nepremokavá deka dokáže koňa ochrániť pred dažďom, ale nedokáže poskytnúť dostatok tepla a dokonca sa môže stať, že kôň bude mať menej tepla, než keby žiadnu prikrývku nemal.

Ako teda zistíte, či je váš kôň v dostatočnom teple?

Musíte ho v prvom rade dobre poznať a venovať pozornosť drobným  nuansám jeho správania. Kone, ktoré pociťujú chlad, majú tendenciu schúliť sa, môžu odmietať vyjsť von z prístrešku, a dokonca odmietať aj seno, a to aj napriek tomu, že im poskytuje teplo. Naozaj môžu túžiť po svojej stajni.

Môžu sa aj triasť. Avšak, nemusíte sa trasenia až tak báť, pre koňa je to úplne normálny spôsob ako sa zahriať. Koník, ktorému je teplo,  sa nakrátko môže triasť keď je vonku zima a byť pri tom v pohode. Koňa, ktorému je zima, môžeme vidieť triasť sa častejšie, alebo vtedy keď iné kone nie.

Studené a vlhké počasie je pre kone ťažšie znesiteľné ako studené a suché. Daždivé počasie teplotou vzduchu 2 ºC spôsobí koňovi omnoho viac trasu než akékoľvek iné počasie. Počas takýchto studených a vlhkých dní kone naozaj ocenia akýkoľvek prístrešok, kde sa môžu osušiť a trochu sa zahriať.

Ale nebojte sa, nebude ho to bolieť, zdravý kôň má byť vonku, byť trochu vlhký a trochu sa triasť. Prístrešky sú hojne využívané počas daždivých dní, zatiaľ čo pri teplote mínus 12 ºC a kope snehu sa v blízkosti prístrešku nemusí nájsť jeden-jediný kôň, pretože oni sú šťastní v chlade.

Potenie

V zime sa stáva nutnosťou ostrihať pracovné a športové kone, keďže dosť ťažko pracujú a pri práci sa zapotia. Pot odvádza z pokožky koňa vlhkosť, čo znamená, že kone so suchou  srsťou nedokážu pracovať. Ak kone po práci neuschnú úplne, môže im zostať v zime veľmi chladno .

Ťažké „zimné kabátiky“ nevysušíte ľahko, pretože srsť je veľmi hustá a je prispôsobená tomu, aby nedovolila preniknúť vode (kôň môže zostať v teple, aj keď prší). Pretože mnoho z našich vysoko kvalitných diek dýcha a umožňujú tiež vodnej pare aby nimi prechádzala, môžeme ich položiť na koňa, ktorý je vonku a je trochu chladný a vlhký a nechať ho pod takouto prikrývkou vysušiť.

Ale pozor! Nemôžete položiť deku na koňa, ktorý je teplý, alebo horúci, pretože sa pod ňou začne potiť. Niektoré kone, predovšetkým tie s čiastočným pristrihnutím, sa budú pod dekou potiť aj tak, ak  úplne nevychladli a neuschli

Ak koňa necháme zadekovavého v teplom počasí, bude sa dosť potiť.  Čo však robiť v prípade, ak kôň opustí stajňu v skorých ranných  hodinách, keď je teplota vonku ešte pomerne nízka, avšak napoludnie dosť vystúpi? Na toto neexistuje žiadna ideálna odpoveď.

Vieme, že neostrihané kone môžu skončiť s rôznymi ochoreniami kože a plesňami, ak sa viac hodín potia pod teplou dekou a úplne neuschnú. Najlepšie by bolo ich pred obedom oddekovať. Ak to nie je možné, použite na deň radšej ľahšiu pokrývku  – nemusí to byť dokonalé, ale bude im to  pohodlnejšie ako by im malo byť príliš teplo väčšinu dňa.

Nechajte teda svoje kone tešiť sa z chladnejšieho počasia a vyjdite si s ním na prechádzku. Nie je stanovená žiadna teplota, ktorá by bola pre koňa príliš nízka na vychádzku alebo na jazdenie, ak je na to zvyknutý.

 Užite si zimu.

 

Radila: Dr. Joyce Harman – je veterinárkou a rešpektovanou osobnosťou v oblasti veterinárnej akupunktúry a veterinárnej chiropraxe. Je tiež lektorkou homeopatie a prírodnej medicíny. Prevádzkuje vlastnú konskú kliniku v severnej Virginii, v USA.